در گفتگو با سفير جمهوري اسلامي ايران در مالزي

روابط عمومي ايران در کلاس جهاني

 

 اشاره

کارگزار روابط عمومی- دومين تور آموزشي روابط عمومي ايران از تاريخ سوم تا دهم آذرماه در کشور مالزي برگزار شد.

 

در اولين روز برگزاري اين دوره آموزشي و در انستيتو بين المللي تمدن اسلامي در دانشگاه بين المللي مالزي سمينار يک روزه اي با عنوان "ارتباطات، شفافيت و حکومت از ديدگاه اسلامي" برگزار شد.

 

در اين برنامه و طي مراسمي با حضور رييس دانشگاه بين المللي اسلامي مالزي، مهدي خندق آبادي سفير جمهوري اسلامي ايران در مالزي و تعدادي از شخصيت هاي علمي و فرهنگي و همچنين عده اي از دانشجويان ايراني که در اين دانشگاه به تحصيل مشغول هستند و اعضاي شرکت کننده در اين دوره، اعتبارنامه متخصصان روابط عمومي (APR) به پاس تلاش هاي مستمر و ارزنده مهدي باقريان مدير مسول موسسه کارگزار روابط عمومی و دبيرکل کنفرانس بين المللی روابط عمومی ايران در زمينه اعتلاي روابط عمومي در سطح ملي و بين المللي از سوي موسسه روابط عمومي مالزي به ايشان اعطا شد.

 

در حاشيه اين مراسم، خبرنگار موسسه کارگزار روابط عمومي با آقاي مهدي خندق آبادي سفير جمهوري اسلامي ايران در مالزي مصاحبه اي انجام داده است.

 

 - نقش روابط عمومي در موسسات، سازمان ها و شرکت ها را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

روابط عمومي در هر موسسه و سازماني باعث خواهد شد ارتباط مناسب و موثري بين آن سازمان و مخاطبان و مشتريان ايجاد شود. هيچ شرکت و موسسه اي بي نياز از روابط عمومي نيست و مي توان گفت برقراري ارتباط و تعامل نقشي مهم در موفقيت هر موسسه و نهادي ايفا مي کند. روابط عمومي مي تواند فضايي را به وجود آورد تا مديران و مسوولان از نظرات مخاطبان و مشتريان خود آگاه شوند و با بازتاب نظرات آن ها به مديران، زمينه مشارکت و تعامل هر چه بيشتر بين سازمان و مخاطبان آن ها را فراهم نمايد. رعايت اصول اخلاقي و توجه به منافع و خواسته ها و مطالبات مشتريان و مخاطبان از اهم وظايف روابط عمومي است.

 

 - برگزاري تورها و دوره هاي آموزشي در سطح بين المللي چه تاثيري در ارتقاء کمي و کيفي فعاليت ها و عملکرد روابط عمومي ها خواهد داشت؟

تبادل تجربيات، دانش و اطلاعات در هر سطحي چه ملي و چه بين المللي تاثيري قابل توجه در توسعه و ارتقاء عملکرد بخش هاي گوناگون دارد. روابط عمومي نيز به دليل ماهيت علمي و حرفه اي خود مي تواند بهره زيادي از اين تعامل و همفکري کسب نمايد.

 

برگزاري دوره هاي آموزشي و تورهاي علمي و حرفه اي به ويژه در کشورهايي که اشتراکات ديني، جغرافيايي، تاريخي و مشترکات ديگري بين آن ها وجود دارد به غنا و بهره وري اين دوره ها خواهد افزود.

 

انتخاب هوشمندانه کشور مالزي به عنوان يک کشور مسلمان و پيشرو در آسيا و وجود جمعيت مسلمانان که اکثريت جمعيت را در مالزي تشکيل مي دهند و وجود ديدگاه هاي مشترک ديگر در مسايل جهاني و منطقه اي و تفاهم نامه هاي جديد که اخيراً در زمينه هاي فرهنگي، اقتصادي و بين المللي بين دو کشور مسلمان ايران و مالزي منعقد شده است، حکايت از نگاه حرفه اي و علمي توسط کارگزاران روابط عمومي در ايران به اهميت و جايگاه روابط عمومي در تعامل بين ملل مختلف بخصوص کشورهاي مسلمان و منطقه دارد.

 

به نظر اينجانب برگزاري اين تور که توسط دست اندرکاران روابط عمومي در جمهوري اسلامي ايران تدارک ديده شده، اثرات مثبت و مفيدي در کارکرد، عملکرد و ارتقاء جايگاه روابط عمومي در ايران خواهد داشت و با برنامه هاي مناسبي که تدارک ديده ايد همتايان شما در مالزي نيز با وضعيت روابط عمومي در ايران و سطح بالاي دانش و تخصص کارگزاران روابط عمومي در ايران آشنا خواهند شد و زمينه هاي بيشتري براي ارتباط، تعامل، دوستي و همکاري و همفکري بين دو کشور گشوده خواهد شد. توصيه من اين است که از فرصت فراهم شده به خوبي استفاده کنيد و توجه داشته باشيد که تداوم اين گونه برنامه ها در گرو بهره گيري از فضاي علمي، حرفه اي و تخصصي به وجود آمده است.

 

- سفارت جمهوري اسلامي ايران در مالزي در برنامه هاي فرهنگي خود چه نقش و جايگاهي براي روابط عمومي قايل است و چه حمايتي از اين گونه برنامه هاي علمي و آموزشي دارد؟

حضور بنده در اين جلسه و در مراسم اهداي اعتبارنامه متخصصان روابط عمومي (APR) به آقاي مهدي باقريان، نشانگر اهميت و نقشي است که سفارت جمهوري اسلامي ايران در مالزي براي هموطنان خود به خصوص در پاسداشت موفقيت هاي بين المللي آنان در اين کشور قايل است.

 

ما در سفارتخانه به نمايندگي از کشور جمهوري اسلامي ايران اعتقاد خاص و عميقي به برقراري ارتباط و پاسخگويي به هموطنان عزيز داريم و معتقديم اين ارتباط که هنر روابط عمومي است بايد بدون واسطه، دوطرفه و عميق باشد. به همين دليل هم به جاي راه اندازي يک سايت رسمي، سايت سفارت جمهوري اسلامي ايران در مالزي سايتي مردمي و داراي شاخص هاي خاص ارتباطي از نوع دوطرفه و مخاطب محور است. به گونه اي که هموطنان ما در مالزي، ايران و ديگر کشورهاي جهان مي توانند با مراجعه به اين سايت، تا حد زيادي به نيازهاي خود دسترسي پيدا کنند و فضاهاي مناسب مجازي نيز براي ايجاد ارتباط و پاسخگويي به مردم و ارايه اطلاعات ضروري مورد نياز ايشان فراهم شده است.

 

ما در سفارت جمهوري اسلامي ايران در مالزي از برنامه هاي فرهنگي، تورهاي علمي و آموزشي و هر گونه حرکت و اقدام بين دو کشور که متناسب با نيازها و قوانين دو کشور ايران و مالزي باشد حمايت مي کنيم و چنانچه هماهنگي هاي لازم با سفارت صورت بگيرد، با نهايت توان به ياري آن ها مي شتابيم و باعث افتخار ما خواهد بود که نمايندگان موسسات مردم نهاد (NGO) و يا دولت ايران بتوانند با حضور در اين کشور مسلمان که جاذبه هاي فرهنگي، ديني و سياحتي ارزشمند و فراواني دارد پيوند بين دو دولت و ملت بزرگ ايران و مالزي را عميق تر و محکم تر کنند.

 

براي شما و همه دست اندرکاران حوزه روابط عمومي و ارتباطات در اين تور آموزشي و در کشور جمهوري اسلامي ايران آرزوي توفيق دارم.