Article
آخرین مقالات   گروه های مقالات
گروه مقاله : PersianPolaris@Gmail.com
باقریان در یک نگاه

۲۷ / ۸ / ۱۳۹۶

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199

 

 

مهدی باقریان دانش آموخته دانشگاه اصفهان است و بیش از سی سال است که به عنوان نویسنده و محقق روابط عمومی در این حوزه فعالیت می کند. وی کار حرفه ای خود را با مدیریت روابط عمومی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در اواخر سال ۱۳۷۰ آغاز کرد و در سال ۱۳۷۶ به عنوان عضو هیئت مدیره انجمن متخصصان روابط عمومی انتخاب گردید.

او که به عنوان “کارشناس برتر روابط عمومی ایران” در سال ۱۳۷۶ انتخاب شده بود، موفق شد لوح تقدیر و تندیس کتاب سال را به دلیل تالیف کتاب “فلسفه روابط عمومی کاربردی” از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کند.

باقریان به عنوان اولین و تنها دارنده اعتبارنامه متخصصان روابط عمومی در ایران(APR) شناخته می شود و این اعتبارنامه را در سال۱۳۸۷از موسسه روابط عمومی مالزی دریافت کرد.

وی با پایه گذاری “انجمن جهانی کارگزاران مسلمان روابط عمومی” به عنوان مبدع و هیئت موسس و هئیت مدیره این انجمن و مشارکت در برگزاری اولین و دومین “کنگره جهانی کارگزاران مسلمان روابط عمومی”، موفق شد در سال ۱۳۹۱ نخستین “جایزه ممتاز جهانی کارگزاران مسلمان روابط عمومی” را از دست نخست وزیر مالزی دریافت نماید.

اندیشه های وی در کتاب ها، مقالات و یاداشت هایی که طی سالاهای طولانی فعالیت در این حوزه منتشر کرده، ‌تبلور پیدا کرده است

“فلسفه روابط عمومی کاربردی”، “مدیریت گردهمایی”، مدیریت نمایشگاه (مشترک)، “مدیریت تولید و انتشار بروشور” (۱۳۹۱)، “روابط عمومی دولتی”، “فنون روابط عمومی” (۱۳۹۳)، استانداردهای روابط عمومی (جلد ۲- به عنوان یکی از نویسندگان در سال ۱۳۹۴)، مدیریت بحران(۱۳۹۵)، “مدیریت مستندسازی در روابط عمومی”، “استانداردهای روابط عمومی” جلد سوم (۱۳۹۶) و “مقررات روابط عمومی” (1396) از جمله آثار وی می باشد.

باقریان همچنین مدیریت ترجمه و انتشار بیش از ۸۰ عنوان کتاب منجمله “دایره المعارف روابط عمومی” در دو جلد نفیس در ۱۸۰۰ صفحه و “فرهنگ جامع واژگان روابط عمومی” را به عهده داشته است.

راه‌اندازی نخستین “شبکه اطلاع‌رسانی روابط عمومی ایران تحت عنوان”شارا” (www.shara.ir) هم از دیگر اقدامات وی در حوزه روابط عمومی و ارتباطات است که از سال ۱۳۹۰ راه اندازی شد و در همین مدت کوتاه توانسته است جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهد.

در خصوص صلاحیت های حرفه ای وی در طول ۳۰ سال، او تهیه و تنظیم و انتشار نخستین «سرود روابط عمومی» در ایران، بنیانگذاری جایزه دکتر حمید نطقی پدر روابط عمومی ایران (۱۳۸۳)، برگزاری دومین دوره کنگره و جوایز ممتاز جهانی کارگزاران مسلمان روابط عمومی / ۱۸ آذر ۱۳۹۱، راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی ایران به عنوان تنها سایت دو زبانه روابط عمومی در ایران (ICPR)، برگزاری نخستین دوره آموزشی اینترنت در روابط عمومیدر ایران، برگزاری نخستین همایش بین‌المللی روابط عمومی دو (PR 0.2)، برگزاری نخستین همایش زن و روابط عمومی/ ۱۷مهرماه ۱۳۹۲، برگزاری نخستین همایش بررسی نقش روابط عمومی در صنعت بانکداری/ ۲۵مرداماه ۱۳۹۴، پیشنهاد بنیانگذاری “ نشان عالی روابط عمومی” و برگزاری نخستین و دومین دوره آن در تالار وحدت با همکاری انجمن متخصصان روابط عمومی در سال های ۱۳۹۲و ۱۳۹۵، برگزاری نخستین رخداد ملی بررسی مسائل و چالش های روابط عمومی ایران در سال ۱۳۹۵، انتشارا سالنامه تخصصی روابط عمومی ایران، انتشار نخستین تمبر روابط عمومی در ایران، ارایه نخستین گواهی‌نامه بین‌المللی روابط عمومی به شرکت‌کنندگان اولین کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی در ایران (۱۳۸۳)، برگزاری نخستین همایش و جشن روابط عمومی در تالار وحدت با همکاری انجمن متخصصان روابط عمومی در سال های۱۳۹۲ و ۱۳۹۵، برگزاری مراسم گرامیداشت سالروز تولد صنعت روابط عمومی در جهان در ایران، برگزاری نخستین نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای روابط عمومی ایران در مجلس شورای اسلامی (۱۳۹۴)، عضویت در هیأت داوری جشنواره ها و همایش های علمی در حوزه ارتباطات و روابط عمومی، انجام بیش از ۸۰ پروژه پژوهشی و مشاوره‌ای را عهده دار بوده است.

باقریان همچنین به عنوان رییس انجمن متخصصان روابط عمومی در طرح و ایده تهیه “بسته پیشنهادی روابط عمومی ایران”، “منشور اخلاقی روابط عمومی”، “شیوه نامه انتخاب و انتصاب مدیران روابط عمومی” و ارایه یک “تعریف بومی از روابط عمومی” نقش و همکاری ارزنده ای داشته است.

وی همچنین در سال ۱۳۹۶ و پس از دوسال کار و تلاش با همکاری همسر خود موفق به تدوین و انتشار اولین “دانشنامه وقف” در ایران شد که سه جلد آن در ۲۳۴۴ صفحه به چاپ رسید. همچنین وی در سال ۱۳۹۴ به عنوان پژوهشگر و نویسنده برگزیده عرصه وقف از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور انتخاب و معرفی شد.

باقریان به عنوان یک نویسنده و منخصص در حوزه روابط عمومی شناخته شده است و علاوه بر رییس انجمن متخصصان روابط عمومیطی چند سال؛ رییس موسسه کارگزار روابط عمومی، مدیرعامل انتشارات کارگزار روابط عمومی، عضو هیئت مدیره موسسه ارتباط گستر هزاره ریحانه و مدیرمسئول و سردبیر دو نشریه تخصصی در حوزه روابط عمومی با عناوین ” کارگزار روابط عمومی” و “مدیریت روابط عمومی ” را در کارنامه فعالیت های حرفه ای خود به ثبت رسانده است.

 

بروزرسانی: آبان 1396