Article
آخرین مقالات   گروه های مقالات
گروه مقاله : گفتگو و گزارش
نگاهی به مقالات برگزیده هفتمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران

۲۰ / ۸ / ۱۳۹۰

 

نگاهی به مقالات برگزیده هفتمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران

 

در هفتمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران مقالات متعددی با موضوع مسیریابی رسانه ای و روابط رسانه ای در روابط عمومی به دبیرخانه رسید که از سوی کمیته علمی کنفرانس مورد بررسی قرر گرفت. آنچه از نظر می گذرد نگاهی است گذرا به مقالات برگزیده که توسط صاحب نظران و اندیشمندان حوزه روابط عمومی در سطح دانشگاه و همچنین سطوح مدیریتی و کارشناسی روابط عمومی های کشور نگاشته شده است.

روزنامه نگاري  شهروندي برای روابط عمومی الکترونیک عنوان مقاله ای است که توسط دكتر علي اصغر كيا دانشيار و مدير گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي و محسن سلسله دانشجوی دکترای علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تالیف شده است.

نویسندگان این مقاله با اشاره به روزنگاري شهروندي كه با عناويني چون روزنامه نگاري خياباني، گوريلا، روزنامه نگاري مشاركتي و روزنامه نگاري همگاني نيز شناخته مي شود در مقاله خود آورده اند که: روزنگاري شهروندي، يكي از حوزه هاي نوظهور روزنامه نگاري است كه مي كوشد اصول شهروندي را توسعه داده و ارتقا بخشد .چارچوب اين شيوه از روزنامه نگاري علاوه بر تاكيد بر موفقيت فردي بر مبناي نياز براي مهرباني و مراقبت از جامعه بوده و اهميت حل مصلحانه چالش هاي اجتماعي و ارتقاي فهم، بردباري و در برگيري است.

به اعتقاد مولفان این مقاله، روزنامه نگاري شهروندي اهميت فوق العاده اي براي صداقت، راستگويي، پيوستگي، احترام متقابل و پاسخگويي قائل است. روزنامه نگاري شهروندي با تاكيد بر روزنامه نگاري اخلاقي نه تنها ياد مي دهد كه چطور سواد شهروندي در چارچوب ارزش هاي شهروندي ساخته مي شود بلكه شهروندان را به ابزارهايي براي ارزيابي انتقادي محصولات رسانه اي در يك سطح فني و در يك زمينه اخلاقي  مجهز مي کند. اين شيوه از روزنامه نگاري به شهروندان مي آموزد كه محصولات رسانه اي را هم به طور فني و هم به طور اخلاقي بسازند. در این مقاله مخاطبان با يكي از مهمترين دلايل رشد سريع ظهور اينترنت و رسانه هايی نظير وب سايت و بلاگ ها، پاد كست ها و تلفن هاي همراه آشنا می شوند که زمينه گسترش اين نوع روزنامه نگاري را فرهم كرده اند.روزنامه نگاراني كه به اين شيوه مطلب تهيه مي كنند عموما همان افرادي هستند كه به عنوان شهروند شناخته شده اند.

از سویی دیگر روابط عمومی های الکترونیک به دنبال اطلاع رسانی 24 ساعته و در همه روزهای هفته به مخاطبان سازمان هستند.روزنامه نگاری شهروندی می تواند موجب ارتقای فعالیت های روابط عمومی الکترونیک شود و مسئولان سازمان را به درک بهتر مسایل اجتماعی به منظور تلاش جمعی در جهت توسعه پایدار فراهم کند.

مقاله برنامه­ریزی و مدیریت پیشگیری از بحران رسانه ای آبگیری سدسیمره با مطالعه موردی بحران رسانه­ای آبگیری سد سیوند را امیر خنده جام کارشناس ارشد تحقیق در علوم ارتباطات و مدیر کل روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، غلامحسین مقیمی کارشناس مدیریت و مدیر اداره ارتباط با رسانه ها و انتشارات روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و الهام شامرادی کارشناس ارشد تحقیق در علوم ارتباطات و کارشناس روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در هفتمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران ارایه کرده اند.

هدف اصلی در این مقاله تحقیقی بررسی مسیر برنامه ریزی مدیریت ارتباطات بحران آبگیری سدسیمره توسط روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از طریق مطالعه موردی مديريت بحران روابط رسانه ای سد سیوند (به عنوان نمونه مشابه) است.

دستیابی به این هدف در اين پژوهش با تحلیل بازتاب اخبار و مطالب روزنامه هاي سراسري و خبرگزاري ها به موضوعات مربوط به آبگیری سد سيوند و سيمره و جهت­گیری نسبت به حواشی مسئله میراث فرهنگی و تخریب آثار باستانی این دو پروژه است. در اين تحقيق با استفاده از روش تحليل محتوا كليه اخبار و مطالب مرتبط با موضوع در روزنامه­ها و خبرگزاري­ها در بازه زمانی معين مورد بررسي قرار گرفته اند.

در این تحقیق از نظریه برجسته سازی به عنوان نظریه پشتیبان استفاده شده است. جامعه آماری این پژوهش کلیه اخبار و مطالب منتشر شده در روزنامه­های سراسری و خبرگزاری­های رسمی و سایت­های معتبر و موثر خبری در بازه زمانی شش ماه قبل و یک ماه پس از آبگیری دو سد است. بر این اساس بازه زمانی برای آبگیری سد سیوند که در روز پنج شنبه 30 فروردین 1386 آبگیری شده، از ابتدای مهرماه 1385 تا آخر اردیبهشت 1386 را شامل می­گردد. بازه زمانی آبگیری سد سیمره که در روز پنج شنبه 29 اردیبهشت 1390 آغاز شده، از ابتدای آبان 1389 تا آخر خرداد 1390 در نظر گرفته شده است.

روش نمونه گیری در این پژوهش تمام شماری بوده است. با این وصف تمامی اخبار و مطالب مرتبط با آبگیری دو سد در تمامی روزنامه­های سراسری و خبرگزاری­های رسمی و سایت­های معتبر و موثر خبری در بازه زمانی تحقیق به طور کامل و دقیق رصد و استخراج شده اند. حجم نمونه در این تحقیق شامل یک هزار و 113 مطلب خبری و واحد تحلیل کلیه قالب­های خبری از جمله خبر، گزارش، مقاله و غیره است.

در پایان مقاله نشان داده می شود، با مدیریت و کنترل مسیر اخبار منفی می توان با تنویر رسانه ها و به تبع آن افکار عمومی از بروز برجسته سازی سوژه در رسانه ها جلوگیری کرده و نسبت به کنترل بحران های رسانه ای اقدام کرد.

زنجیره ارزش ارتباطات- مورد کاوی بورس اوراق بهادار تهران عنوان مقاله دیگری است که توسط دکتر محمد ابویی اردکان عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و زهرا واحد کارشناس ارشد مدیریت رسانه دانشگاه تهران ارایه شده است.

 در این مقاله تلاش شده است تا با مطالعه فرآیندهای ارتباطی شرکت بورس اوراق بهادار تهران و با الگوبرداری از زنجیره ارزش پورتر، فرایند ارتباطات سازمانی را در قالب زنجیره ارزش ارتباطی ارایه دهد تا به وسیله آن تجزیه و تحلیل نقاط قوت و ضعف ارتباطات سازمانی تسهیل گشته و راه را برای تدوین استراتژی ارتباطی اثربخش هموار سازد. اجزای زنجیره ارزش پیشنهادی در بخش  فرایند های اصلی به صورت نیازسنجی ارتباط، طراحی پیام و انتخاب رسانه، ایجاد ارتباط، بازخور ارتباطی و تحکیم ارتباط و در بخش فرایندهای پشتیبانی به صورت زیرساخت مدیریت، فناوری و رسانه، مدیریت اطلاعات و دانش، مدیریت منابع تعریف شده اند.

سواد رسانه ای نیز عنوان مقاله ای است که عنایت داودی مدرس روابط عمومی ارایه کرده است. در این مقاله با اشاره به این که افراد باسواد رسانه‌ای، در برابر اطلاعات رسانه‌ای، آسیب‌پذیری کمتری دارند چنین ابراز می دارد که پیام هایی را که به منظور تأثیرگذاری بر آنها طراحی و ارسال می شود، در سطوح مختلف مورد شناسایی قرار می‌گیرند و با آگاهی یافتن نسبت به چگونگی ایجاد اطلاعات توسط رسانه‌ها و خصوصاً اینترنت، حتی کودکان نیز قادر خواهند بود، در دنیای شان خودمختاری بیشتری داشته باشند. به علاوه معلمان و استادانی که مهارت های سواد رسانه‌ای را کسب می‌کنند، می‌توانند به اشاعه دهندگان اطلاعاتی تأثیرگذارتری تبدیل شوند و فاصله میان برنامه‌های آموزشی و برنامه‌های اجتماعی را از میان بردارند و نهایتاً به مصرف‌کنندگان و مخاطبان منتقد و تیزبین‌تری نیز تبدیل شوند.

آموزش سواد رسانه‌ای، باعث بالا رفتن سرعت توسعه اجتماعی در جوامع (خصوصاً جوامع در حال توسعه) می شود. داشتن این مهارت برای تمامی شهروندان و افراد جامعه لازم و ضروری است. مولف این مقاله توصیه می کند که سیاست‌گذاران باید تمهیداتی بیاندیشند تا از طریق بالا بردن سطح سواد رسانه ای مردم، شاخص های توسعه نیز به عنوان جزئی اساسی از زندگی هر شخص رشد کند.

رسانه جزيره اي ناشناخته در جهان صادرات را سیدرضا قندیلی کارشناس ارشد نمايشگاه در کنفرانس هفتم ارایه کرده است. مولف در مقدمه مقاله خود آورده است: نظر به اينكه اجراي روش هاي حمايتي دولت از صادركنندگان خدمات فني و مهندسي كشور همواره از سال 1372 تداوم داشته و تبلور اين حمايت ها در قوانين برنامه هاي توسعه كشور نيز بيان كننده نگرش مسوولان در اين بخش از صادرات است مي توان به برخي برنامه هاي حمايتي ازجمله، اعطاي اعتبار صادراتي براي طرح هاي برون مرزي به منظور توسعه بازار هاي جديد، جوايز و مشوق هاي صادراتي، معافيت مالياتي، حمايت هاي دولت ازطريق تنظيم تفاهمنامه هاي مشترك بين المللي براي اجراي طرح ها و پروژه هاي صادرات خدمات فني و مهندسي، اشاره كرد.

در اين بين بستري به نام رسانه مي تواند در تمامي قالب هاي ذكر شده جاي بگيرد و سطح وسيعي از دستاورد هاي اقتصادي كشور را در حوزه گسترش بازارهاي خارجي و توسعه صادرات غيرنفتي را تحت پوشش خود قرارداده و تاثيرات بسياري را براي افزايش ارزش افزوده از طريق حفظ بازارها و افزايش توليد صادراتي داشته باشد كه از اين بابت تنها و تنها مي توان به افزايش نقدينگي در كشور و كاهش بيكاري و افزايش درآمد و كاهش تورم در كشور اشاره كرد و در معادلات خارجي كشور برخي واردات كلي را از كاركردهاي رسانه به صورت تهاتري و پاياپاي را تضمين كرد.

حوزه ارتباطات رسانه اي موضوع اصلي و تاثيرات كاربردي آن محتوا و رويكرد اين مقاله قرار گرفته است تا شفافيت و نوع برخورد با رسانه در كشورهاي هدف و منطقه بخوبي در بوته نقد آگاهانه قرار بگيرد تا از اين طريق فصلي باشد براي گسترش يكي ديگري از زيرساخت هاي توسعه در كشور كه مي تواند با كمترين هزينه ها بيشترين تاثيرات و نفوذ را داشته باشد.

نقش رسانه و فناوری اطلاعات در توسعه پایدار گردشگری، عنوان مقاله ای است که توسط مهدی جمالی نژاد

 دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه اصفهان و جعفر کریمی کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی توریسم ارایه شده است.

در این مقاله آمده است: امروزه بکارگیری اطلاعات و فناوری به عنوان یکی از کلیدهای اصلی در توسعه کشورها مخصوصاً کشورهای جهان سوم مطرح گردیده است و از سوی دیگر گردشگری نیز با توجه به گذشت زمان امروزه به عنوان صنعتی درآمدزا در آمده است به شکلی که درآمدهای حاصل از آن در برخی کشورها چندین برابر درآمدهای سرشار نفتی کشورهای دیگر است.

توجه به گردشگری و استفاده از فناوری اطلاعات و آموزش های نوین و پیشرفته در جهت توسعه و گسترش آن موجب مزایای بیشمار اقتصادی برای کشورها می شود بطوری که زمینه اشتغال میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا را فراهم می نماید و همچنین فرصت رشد و توسعه در مناطق مختلف حتی توسعه نیافته و فراموش شده را فراهم کرده است پس مي‌توان گفت يکي از مهم‌ترين کاربردهاي فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات و اينترنت، گسترش معنايي گردشگري پايدار پیرامون ارائه روش‌هاي منطقي در بهره‌گيري از منابع طبيعي و انساني، ممانعت از به کارگيري غير علمي اين منابع، بازاريابي و تبليغات مناسب، حفظ و ارتقاي تنوع طبيعي، اجتماعي و فرهنگي، حفاظت از نظام اقتصاد محلي براي حفظ محيط زيست و آموزش نيروي انساني است که از دو طريق قابل بررسي است: يکي به‌کارگيري فن‌آوري اطلاعات و اطلاع رساني و ارائه خدمات گردشگري و ديگري گردشگري مجازی که به معناي الکترونيکي شدن منابع گردشگري موجود و يا حتي فضاهاي ساختگي است